Zęby stałe i ich protezy

ykonywane ze stopu metalowego, akrylu, stopu metalowego licowanego (pokrywanego od widocznej strony licowej korony) akrylem, kompozytem lub ceramiką; stosuje się również korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej, wytwarzane z

Zęby stałe i ich protezy protezy zębowe jastrzębie

Wikipedia o koronie protetycznej

Korona (błędnie potocznie zwana koronką) ? stałe uzupełnienie protetyczne odtwarzające znaczny ubytek korony klinicznej zęba. Korony mogą być wykonywane ze stopu metalowego, akrylu, stopu metalowego licowanego (pokrywanego od widocznej strony licowej korony) akrylem, kompozytem lub ceramiką; stosuje się również korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej, wytwarzane za pomocą technologii CAD/CAM. Korona protetyczna bywa również częścią mostu protetycznego, którego wykonanie umożliwia uzupełnianie braków międzyzębowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Korona_protetyczna


Stomatologia dziecięca

Stomatologią dziecięcą zajmują się ci dentyści, którzy zostali dobrze przygotowani do pracy z dziećmi. Wprawdzie praktycznie wszyscy dentyści mogą zajmować się leczeniem zębów u dzieci, jednak nie wszyscy oni posiadają do tego odpowiednie predyspozycje, co zawsze jest szybko wyczuwane przez dzieci, które po prostu nie chcą do takich dentystów chodzić.

Dlatego dentyści zajmujący się stomatologią dziecięcą zazwyczaj odbywają praktyki w gabinetach dziecięcych prowadzonych przez starszych kolegów lub są obserwowani przez starszych kolegów w pierwszych miesiącach swojej pracy. Potem mogą zajmować się zarówno leczeniem, jak i usuwaniem zębów u dzieci. Trzeba przecież pamiętać, że również zęby u dzieci potrafią mocno się psuć lub przeszkadzają w rozwoju stałych zębów.


Przegląd dentystyczny wykonywany w ramach stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza obejmuje przegląd dentystyczny, przygotowanie do leczenia zębów oraz leczenie dentystyczne. Przegląd dentystyczny zawsze stanowi pierwszy etap wizyty u dentysty, w czasie którego można dokładnie określić stan uzębienia pacjenta i podjąć decyzję odnośnie jego leczenia. W przypadku, gdy pacjent posiada niewielkie ubytki można u niego wykonać leczenie zwykłe, które można wykonać w czasie jednej wizyty.

Czasami jednak nie udaje się wyleczyć zęba w czasie jednej wizyty, a wówczas dentysta musi wykonać leczenie kanałowe. Polega ono na dokładnym borowaniu zębów i otworzeniu kanału zębowego, do którego wkładana jest odpowiednia trutka zębowa, pozostająca w nim przez tydzień. Po tym okresie czasu można założyć na zęba odpowiednią plombę.



© 2019 http://informator.suwalki.pl/