Prawo - kilka przydatnych informacji

odę na otrzymanie obywatelstwa lub po prostu na pobyt stały, ale na co dzień mogą napotykać na wiele innych trudności, których przezwyciężenie nie jest dla nich proste. Dlatego prawnicy często świadczą usługi obcokrajowcom i pomag

Prawo - kilka przydatnych informacji porady prawne katowice

Usługi prawne dla obcokrajowców

Osoby, które przyjeżdżają do jakiegoś kraju z zagranicy i chcą się w nim osiedlić zwykle potrzebują jakiejś pomocy. Oczywiście muszą one uzyskać zgodę na otrzymanie obywatelstwa lub po prostu na pobyt stały, ale na co dzień mogą napotykać na wiele innych trudności, których przezwyciężenie nie jest dla nich proste. Dlatego prawnicy często świadczą usługi obcokrajowcom i pomagają im w uzyskaniu obywatelstwa. Osobnym zadaniem prawników jest świadczenie usług prawnych imigrantom, którzy niekiedy potrzebują uzyskać azyl, a innym razem po prostu nie mogą sami rozwiązać swojej sytuacji prawnej. Nie można również zapominać, że w wielu krajach pracują osoby z zagranicy, które muszą przez jakiś czas przebywać na terenie obcego kraju i potrzebują ochrony prawnej.


Porady prawne przeprowadzane podczas sprawy spadkowej

Prawo spadkowe jest bardzo ważną dziedziną prawa. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób jest zainteresowanych przeprowadzaniem różnych spraw spadkowych. Jednocześnie procedury związane z przeprowadzaniem spraw spadkowych są na tyle trudne, że bardzo często potrzebują one porady prawników. Dobry prawnik będzie potrafił reprezentować w sądzie swojego klienta na każdym etapie przeprowadzanej sprawy spadkowej. Pomoże on w samym napisaniu podania do sądu, a na koniec zadba o to, żeby jego klient rzeczywiście otrzymał przewidzianą dla siebie część spadku. Do prawników zgłaszają się także osoby, które wprawdzie nie potrzebują pomocy w trakcie rozpraw sądowych, ale nie są pewne czy będą w stanie samodzielnie przygotować wszystkie dokumenty potrzebne do przeprowadzenia rozprawy sądowej.


System prawny

Źródła polskiego prawa

Zobacz więcej w artykule Źródła prawa, w sekcji Źródła prawa w polskim porządku prawnym.

Zgodnie z artykułem 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są:

Konstytucja
ustawy
ratyfikowane umowy międzynarodowe
rozporządzenia
akty prawa miejscowego (na obszarze działania organów, które je ustanowiły).

Ponadto do źródeł prawa powszechnie obowiązującego zalicza się ustawy o zmianie Konstytucji, rozporządzenia z mocą ustawy wydane na podstawie art. 234 Konstytucji i inne nieuchylone akty prawne o mocy ustawy. Dotyczy to obowiązujących rozporządzeń Prezydenta RP z mocą ustawy wydanych w okresie II Rzeczypospolitej i dekretów wydanych w okresie tzw. Polski Ludowej.

Obok źródeł prawa powszechnie obowiązującego, wyróżnia się także źródła prawa wewnętrznie obowiązującego (akty kierownictwa wewnętrznego). Są nimi przede wszystkim uchwały i zarządzenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_prawny_w_Polsce



© 2019 http://informator.suwalki.pl/