Co musisz wiedzieć o odświeżaniu i naprawie skór

ktycznie zawsze udaje się to zrobić bez widocznych śladów. Jednak głębokie rozdarcia, czy nawet przerwanie struktury skóry, może być bardzo skomplikowane do naprawy. Istnieją co prawda metody naprawy takich zdarć, ale trzeba li

Co musisz wiedzieć o odświeżaniu i naprawie skór

Skórzane meble mocno uszkodzone

Naprawa skórzanej tapicerki czy skórzanych butów nie należy do zadań prostych. Przy małych uszkodzeniach powierzchni, bez dużych zadrapań, praktycznie zawsze udaje się to zrobić bez widocznych śladów. Jednak głębokie rozdarcia, czy nawet przerwanie struktury skóry, może być bardzo skomplikowane do naprawy.

Istnieją co prawda metody naprawy takich zdarć, ale trzeba liczyć się z kosztami takiego zabiegu. Do tego celu stosuje się żywice, wypełniacze i barwniki. Efekt końcowy może być różny i zależy od długości rozdarcia i typu skóry, ale po naprawie zawsze będzie to wyglądało lepiej niż przed.


Wikipedia o skórach wyprawionych

Skóry garbarskie po wyprawieniu mogą służyć jako materiał na cholewki, spody, podszewki butów, rękawiczki (skóry podeszwowe, waszowe, podpodeszwowe, pasowe, boksy, welury, nubuki, waterproof, szewro, juchty, podszewkowe, glacé, nappa, zamszowe, odzieżowe, potnikowe). Skóry galanteryjne wykorzystuje się do produkcji teczek, pasków itp., skóry kaletnicze (skóry safianowe) na portmonetki, torebki, skóry rymarskie (skóry blankowe, waszetowe) na uprzęże i inne materiały wyposażenia np. wojskowego. Istnieją także odmiany takie jak skóry tapicerskie, skóry introligatorskie (oprawy książek, manuskrypty), skóry ortopedyczne (protezy, bandaże), skóry techniczne (na pasy pędne, trokowe, uszczelkowe, gazomierzowe, na odzież ochronną), skóry na bębny i na przyrządy sportowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)


Wikipedia o przechowywaniu skór

Zmiany temperatury i wilgotności miejsca przechowywania wpływają na jakość skóry. W przypadku zmniejszenia wilgotności skóra zmniejsza swą powierzchnię (kurczy się), gdy wilgotność się zwiększa skóra staje się bardziej elastyczna, rozciągliwa. Jednoczesna duża wilgotność i wysoka temperatura powoduje pleśnienie skóry. Skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych szybciej się utlenia i starzeje, podobnie skóra na którą oddziałuje dwutlenek siarki (np. z dymu paleniska).

Najbardziej odpowiednim miejscem przechowywania wyrobów skórzanych są regały drewniane w miejscu zaciemnionym o temperaturze ok. 5-15 °C i wilgotności względnej powietrza 50-70%. Skóry futerkowe najodpowiedniej są przechowywane w chłodnych miejscach, zabezpieczonych przed pasożytami (molami).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)



© 2019 http://informator.suwalki.pl/